"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

środa, 26 października 2016

Arteria - call center to dobry biznes


 Logo Arteria

Arteria – działa na rynku wsparcia sprzedaży i obsługi klienta, oraz outsourcingu, contact center, aplikacji i systemów wspierających zarządzanie tymi procesami.

Kupiłem 300 akcji po 11,51 zł na okres do 18 m-cy, oczekiwany zysk to 10-50%.W mojej ocenie Arteria jest mocno niedowartościowana a świadczą o tym niskie wskaźniki c/z 4,84, c/zo 3,67, c/wk 0,53, c/p 0,24, ev/ebidta 4,65 link a także wycena dm Vestor z ceną o 115% wyższą czy wycena porównawcza z biznesradar.pl wyższa o 133%. Mocnymi stronami Arterii są : powtarzalny roczny zysk netto w okolicach 10 mln, rosnące od wielu lat przychody, dobry bilans i bardzo moce przepływy operacyjne czy wysoka amortyzacja zaniżająca zysk netto. W sierpniu 2015 kupiła od Orange firmę Contact Center za 9 mln zł a w grudniu 2015 podobną firmę BPO Management za 3,8 mln, zakupy tych 2 firm sprawiły że nie było dywidendy w 2015 i 2016,  możliwe że jeszcze w 2017 nie będzie (trzeba spłacić kredyt na zakup) ale po pełnym wdrożeniu tych firm w swoje struktury i eliminacji dublujących się kosztów, Arteria powinna pokazywać zwiększone zyski w przyszłych okresach i wrócić do wypłacania dywidend. Największymi ryzykami jakie dostrzegam to umiarkowany trend spadkowy oraz rozproszony akcjonariat, ff 31 % oraz aż 6 akcjonariuszy z ponad 5% udziałem w akcjonariacie (jest ryzyko że ktoś z nich sprzedaje akcje).

Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga i o ryzyku inwestycyjnym link zasady
Aktualny stan mojego rachunku i posiadane akcje link rachunek
Udostępnij:

7 komentarzy:

 1. W 2q mocno ucierpialy przeplywy finansowe z dzialanosci podstawowej przy spadku zysku - 3q bedzie tutaj kluczowy; brak poprawy moze spowodwac dalsze oslabienie kursu. Wiadomo co wplynelo na przeplywy?

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja na wyniki firmy patrzę w szerszym okresie niż 1 kwartał (przynajmniej 4 kw), oczywiście są delikatne ostrzeżenia patrząc na przepływy 2 kw czy nawet informacje samego zarządu który napisał " nie należy się spodziewać dynamicznego wzrostu przychodów w kolejnych kwartałach", na pogorszenie wyników mogło także wpłynąć zakończenie współpracy z jednym klientem. Jednak uważam że zwiększone koszty zarządu czy odsetkowe wynikają z przejęcie 2 firm z końcem roku i już od 3 kwartału (a może 4 kw) powinny wyniki zacząć się poprawiać, zaczną spadać koszty odsetek i nie będzie już jednorazowych kosztów związanych z przejęciem, liczę też że będą odczuwalne zyski z połączenia tych 2 firm (gdyby nie było to po co przejmowali?). Inwestując w spółkę której odrobinę pogarszają się wyniki (tutaj w zasadzie jest niższy zysk netto) zakładam sobie ile mogą się jeszcze pogorszyć wyniki aby spółka była nadal atrakcyjnie wyceniana, tutaj przyjąłem sobie że wyniki mogą spaść nawet o 40% a wtedy wyceniana będzie z c/z 7 i sporą amortyzacją, czyli nadal nie będzie można powiedzieć że jest drogo.

  OdpowiedzUsuń
 3. OFE Generali i OFE Aviva BZ WBK razem mają ponad 20% udziału w kapitale...
  nie będzie to problem dla spółki i jej drobniejszych akcjonariuszy?

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciężko powiedzieć jak zmiany w Ofe mogą wpłynąć na zachowanie kursu Arterii, nie będzie problemu jak wyniki będą dobre i się poprawiały bo wtedy jak OFE (czy już rząd jak przejmie akcje) będą musiały sprzedać swoje akcje to chętne TFI się znajdą, tym bardziej że mało na rynku jest tanich spółek Arteria. Kiepsko może być tylko w przypadku ciągłego powolnego spadku zysku netto bo wtedy może nie być chętnych na zakup.

  OdpowiedzUsuń
 5. arteria 9,6 na tą chwilę ...warto podkupic trochę czy jeszcze poczekać ? jak sądzisz Prezes ?
  pzdr
  11ww

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja sprzedałem właśnie Arterię a powody w poście na blogu.

   Usuń
 6. Super pomysł! Mój biznes zaś zaczął się ostatnimi czasy prężnie rozwijać - bardzo dużo zawdzięczam tu świetnemu systemowi erp (dla ciekawskich - microsoft dynamics ax), który sprawia, że zarządzanie biznesem staje się dużo prostsze niż dotychczas.

  OdpowiedzUsuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni